AvalehtEelmineSisukordPrindi

27.15. Hargtäiendid

Hargtäiend (kohanimeseaduse § 3 lõige 5) on kohanime täiendav koostisosa, mis eristab korduvaid kohanimesid. Kui nimesse kuulub hargtäiend, siis lisatakse see nimetuumale sidekriipsu abil (hargtäiend ei käändu). Nt Suur-Kaare tänav, Väike-Kaare tänav, Kesk-Kalamaja tänav, Vana-Võidu alevik, Uus-Võsa tänav, Toom-Kooli tänav, Vana-Tartu maantee.

  • Hargtäiendit sisaldab nimi juhul, kui algselt samanimelisi kohti on lisatäienditega hakatud üksteisest eristama; nende täiendite abil hargnevad samanimelised kohad eri objektideks, sellest ka niisugune termin.
  • Tüüpilised hargtäiendid on Uus- (Uus-Muuga puiestee), Vana- (Vana-Narva maantee), Suur- (Suur-Karja tänav), Väike- (Väike-Kuke tänav).
  • Vähem levinud hargtäiendeid: Eest-, Tagant-, Takka-, Ülevalt-, Alt-.
  • Ka mõne suurema koha nimi võib talitleda hargtäiendina, nt Toom-Rüütli tänav (see on Toompeal paiknev Rüütli tänav, eristamaks seda all-linnas paiknevast Rüütli tänavast), Kiiu-Aabla küla ja Kolga-Aabla küla (Kuusalu vallas on kaks Aabla küla, mida omavahel eristatakse hargtäiendiga).
  • Toome näitena ära ka tüüpilisi reljeefist tulenevaid hargtäiendite paare, mida kasutatakse Eesti erinevates piirkondades: Üla- ja Ala-, Mäe- ja Ala-, Ülevalt- ja Alt-, Mäelt- ja Alt-.
  • Hargtäiendiks ei või määrata numbrit ega muud mittesõnalist tähist (kohanimeseaduse § 13 lõige 5).

Aja- ja kultuurilooliselt tähtsa ning paikkonnas tuntud nimega nimeobjekti jagunemisel ei tohi nimeobjekti ajaloolisele tuumikule määrata täiesti uut nime. Kui vana nime kasutamise välistab samanimelisuse piirang, tuleb kasutada vana nime tuumast ja hargtäiendist koostatud nime (kohanimeseaduse § 13 lõige 8).

SisukordPrindi