AvalehtEelmineSisukordPrindi

27.10. Pühendusnimi

Pühendusnimi on isiku mälestuseks või austuseks määratud kohanimi. Isiku nime ei või pühendusnimeks määrata selle isiku eluajal. Pühendusnime määramise kord on kehtestatud Vabariigi Valitsus määrusega.

  • Alati ei ole üheselt selge, kas tegemist on pühendusnimega (nt Koidula tänav, Lutsu tänav). Tegu võib olla nii inimese mälestuseks või austuseks määratud nimedega kui ka lihtsalt tavaliste nimedega, millel ei ole isikuga seost. Seejuures on vaja jälgida piirkonnas olevaid teisi nimesid. Kui samas piirkonnas on kasutuses näiteks kirjanike ja kultuuritegelaste pühendusnimed, siis võib eeldada, et ka nende nimede puhul on siiski tegu pühendusnimedega, mis on jäetud nõuetekohaseks muutmata (isiku täisnimi on jäetud välja kirjutamata).
  • Pühendusnimede määramisel peab ka eesnimi (-nimed) olema välja kirjutatud (nt Juhan Liivi tänav), hilisemas kasutuses võib eesnime lühendada initsiaaliks, kuid päris ära jätta ei tohi (J. Liivi tn). Erandiks on nimed, mis ka täiskujul sisaldavad initsiaale. Näiteks A. H. Tammsaare tee puhul pikemat nimekuju ei ole, sest tegu on pseudonüümiga, mida kirjanik ise kunagi pikalt välja ei kirjutanud.
  • Elukutset ja auastmeid pühendusnimedes ei kasutata (nt ei ole õige määrata kohanimeks Akadeemik Maslovi tänav või Kindral Laidoneri plats).
  • Tiitlid nagu von on lubatud ja need kirjutatakse alati välja (nt Nikolai von Glehni põik).
SisukordPrindi