AvalehtEelmineSisukordPrindi

19.2. Kohanimed aadressiandmete süsteemis

Kohanimed ja koha-aadressid aadressiandmete süsteemis on omavahel tihedalt seotud. Üldiselt saame öelda, et koha-aadress koosnebki peamiselt kohanimedest, millele on vajaduse korral lisatud erilisandeid (numbreid, tähti ja nende kombinatsioone).

Selles raamatus käsitletakse eelkõige aadressiandmete süsteemis olulisi kohanimesid. Kohanimede korrastamine loob hea eelduse koha-aadresside korrastaiseks.

Definitsiooni kohaselt on koha-aadress territooriumi haldusjaotuse hierarhiast ja ametlikest kohanimedest lähtuv aadressiobjekti tekstilis-numbriline kirje.

Näiteks:
Marja maakond, Maasika vald, Varre küla, Mammu
Taristu maakond, Rongi linn, Piilupardi linnaosa, Siku tn 26
Muinasjutu maakond, Leiutajate vald, Sea küla, Helmi väikekoht 3

Seega igas koha-aadressis on maakonna ja omavalitsuse nimi, mis on ühtlasi ka kohanimed. Kui omavalitsus jaotub veel ka linnaosadeks või asustusüksusteks (nt küla, alev, alevik), siis on needki kohustuslikud koha-aadressi osad ja samal ajal on tegu kohanimedega. Koha-aadressi osa on paljudel juhtudel ka väikekoha nimi ja liikluspinna nimi, mis on samuti kohanimed. Kohanimed on sageli antud ka maaüksustele. Sellisel juhul koosneb maaüksuse koha-aadress ainult kohanimedest.

Võttes kohanimede ja koha-aadresside käsitlusel võrdluseks näiteks muna, siis tuuma (munakollase) moodustavad kohanimed ja ülejäänud (munavalge) osa koha-aadressid.

Illustratsioon

SisukordPrindi